Olga Obst

Projektantka, instruktorka oraz organizatorka szkoleń dla dzieci i dorosłych. Technik ceramik. Absolwentka PLSP w Częstochowie ze specjalizacją ceramika użytkowa. Dyplom z zakresu ceramiki artystycznej. Studia w ASP Gdańsk na kierunku Wzornictwo Przemysłowe ze specjalizacją Architektura wnętrz Okrętów.
Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, samorządami i instytucjami wspierającymi rozwój edukacji a także promowanie wydarzeń kulturalnych. Autorka oryginalnych programów do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. W tym spotkania kreacyjne, warsztaty z projektowania plastycznego, designu, architektury, planowania przestrzennego, D.I.Y. warsztaty z rysunku architektonicznego, historia sztuki, zajęcia ceramiczne, nauka rysunku, malarstwa i kompozycji.

RYSUNEK/MALARSTWO
Zajęcia dla każdego, chcącego odkryć radość z nauki i pasji tworzenia

Kurs szkicowania, rysowania, malarstwa oraz wybranych technik graficznych. Rozwijanie wrażliwości estetycznej. Podstawy wiedzy o sztukach plastycznych, elementy historii sztuki i sztuki współczesnej. Indywidualne podejście, liczne korekty w trakcie zajęć. Teoretyczne wprowadzenie do tematów. Szczegółowe omawianie technik. Cykliczne przeglądy powstałych prac. Warsztaty tematyczne doskonalące nabyte umiejętności m.in. : ilustracja, komiks, plakat, projektowanie grafiki na koszulkach.

PROGRAM
RYSUNEK:

· zasady tworzenia poprawnego rysunku - kompozycja, kadrowanie, dobieranie formatu
· szkic konstrukcyjny, walorowy, konturowy
· mierzenie proporcji
· światłocień
· podstawy perspektywy
· zadania z wyobraźni
· martwa natura
· postać
· nauka i doskonalenie technik rysunkowych : węgiel, ołówek, tusz, piórko, sepia, pastel, lawunek, techniki łączone, techniki graficzne.

MALARSTWO:
· zasady tworzenia kompozycji
· szkic konstrukcyjny
· umiejętność pracy z kolorem, łączenie barw, rozwój wrażliwości na kolor
· poznanie technik malarskich: farby akrylowe, tempery, akwarele, tusz, mieszanie z technikami rysunkowymi
· martwa natura
· postać
· zadania z wyobraźni
· doskonalenie technik.


„GUZIK Z PĘTELKĄ”

WARSZTATY PROJEKTOWANIA I SZYCIA DLA DZIECI 5-8 LAT

Projektowanie i szycie niepowtarzalnych maskotek, poduch, okładek, pokrowców, torebek według własnego pomysłu. Wykonywanie oryginalnych przedmiotów, pamiątek – przytulanek, prezentów, ozdób, a także prostych elementów garderoby.

Na uczestników czekają piękne materiały o różnych splotach i grubościach; szlachetny len, juta, bawełna, flanele, filce, tiule, kolorowe nici, akcesoria i dodatki. W trakcie zajęć dzieci projektują wybraną rzecz nanosząc rysunek na papierze, jest to tzw. wizualizacja , potem wycinają pracę tworząc tym samym wykrój. Następnie dokonują wyboru materiałów i dodatków. Na tym etapie decydują również o technice wykonania całości. Szycie ręczne, maszynowe (wykonuje instruktor), a także klejenie metodami na zimno i gorąco.„SZYJEMY NA MASZYNIE”

MODA/PROJEKTOWANIE/SZYCIE/DRESS CODE DLA DZIECI 9-13 LAT

Nauka szycia na maszynie oraz poznawanie ściegów ręcznych. Praktyczne wykorzystywanie technik zdobniczych. Projektowanie ubioru, przygotowywanie wykrojów, szycie, modelowanie, wykańczanie odzieży. Podstawy Dress code - zbioru zasad dotyczących odpowiedniego dopasowania ubioru do okazji.

Na uczestników warsztatów czekają piękne materiały o różnych splotach i grubościach; szlachetny len, juta, bawełna, flanele, filce, tiule, kolorowe nici, akcesoria oraz dodatki. W trakcie zajęć dzieci korzystają z gotowych wykrojów lub, w przypadku mniej złożonych projektów przygotowują własną wariację odpowiadającą tematowi zajęć.

Przykładowe tematy warsztatów;

- organizer na blok i kredki
- bluzka/bluza
- rękawice kuchenne
- fartuszki
- etui na okulary/telefon
- spódnica
- portfel/piórnik/saszetka
- torba/torebka na ramię
- plecak/worek
- organizery porządkujące, pojemniki/pudełka
- ozdoby okolicznościowe/prezenty
- stylowe dodatki do domu

czas trwania 1 zajęć: 1,5 godz
max. 6 osób w grupie

Dziecięca pracownia plastyczna

Dzieci w sposób naturalny, radośnie i spontanicznie podchodzą do procesu tworzenia. Czerpią przyjemność z samego doświadczania faktury, barw, zapachów - doskonale się przy tym bawiąc. Jednak często obserwujemy jak z biegiem lat ich kreatywność zawęża się do typowych schematów, a presja oceny odbiera pewność siebie i radość tworzenia.

W naszej pracowni próbujemy za wszelką cenę ocalić i pielęgnować tą dziecięcą wrażliwość i radość z bycia TWÓRCĄ. Nie oceniamy i nie porównujemy, ale doceniamy i motywujemy. Wykorzystujemy różnorodne media artystyczne, korzystamy też z tworzyw pochodzenia naturalnego i materiałów recyclingowych. Dzieci poznają rozmaite techniki plastyczne, uczą się jak je łączyć w celu uzyskania ciekawych efektów. Sięgamy również po eksperymenty twórcze i elementy Land artu. Inspirują nas dzieła wielkich mistrzów i rzeczy całkiem zwyczajne - uczymy się dostrzegać sztukę we wszystkim, co nas otacza.

Galeria >